Ідеальна посмішка не тільки допомагає у спілкуванні, але й робить людину впевненою у собі. Але це лише естетичний бік питання. Неправильний прикус негативно позначається на стані багатьох систем, зокрема на органах травлення. Саме з цієї причини корекції прикусу слід приділяти належну увагу. У Миколаєві для вирівнювання зубів застосовуються різні методики та системи, такі як елайнери чи капи, ретейнери, брекети тощо. Саме від цього залежить ціна лікування та його тривалість. Але в першу чергу слід з’ясувати, в яких випадках потрібна корекція, а також які методи можуть використовуватися.

Показання до корекції зубів

Статистика показує, що не всім пацієнтам, які звертаються до стоматологів, потрібна корекція прикусу. Спочатку причиною звернення до ортодонту є наявність повернених навколо осі зубів, розташованих поза рядом і мають неправильну форму. Причому важливо відзначити, що відвідати стоматолога можна у будь-якому віці. Сучасні технології дозволяють підібрати найбільш підходящі конструкції для вирівнювання зубів у дорослих пацієнтів. Таким чином, консультація лікаря потрібна у таких випадках:

  • при зростанні зубів поза зубною дугою;
  • поворот навколо осі;
  • занадто великі або дрібні зуби;
  • нахилі зубів;
  • порушення співвідношення щелеп.

Існують інші показання до корекції прикусу. Визначити їх може лише досвідчений лікар після додаткових обстежень. Тому, якщо зубний ряд неідеальний, слід здатися ортодонту та підібрати найбільш підходящі пластини, капи, елайнери або брекети. При цьому і для дітей, і для дорослих можуть застосовуватися різні конструкції. Якщо малюкам більше підходять пластини і капи, то для пацієнтів старше 20 років доречнішими будуть брекети, а елайнери застосовуються як доповнення.

Діагностика патологій

Перш ніж переходити до вирівнювання зубів у дітей та дорослих, слід провести повне обстеження пацієнта. Насамперед, виконується огляд порожнини рота. У цьому оцінюється як становище одиниць, а й їх цілісність. Пояснюється це тим, що наявність пломб, коронок, патологій емалі та пародонту може виявитися протипоказанням до застосування брекетів, а пластини та елайнери не здатні впоратися зі складними порушеннями. Що ж до прогнозу, він безпосередньо залежить від цього, який саме спосіб застосовується і яка патологія була спочатку.

Обов’язковою у діагностиці відхилень є ортопантомограма. Вона відбиває становище всіх зубів і допомагає підібрати оптимальний спосіб лікування. Тільки після встановлення діагнозу лікар приступає до підготовки. Вона полягає в гігієнічному чищенні емалі, пломбуванні, а в деяких випадках потрібне видалення зубів. Причому важливо відзначити, що професійне чищення та пломбування виконуються у будь-якому випадку незалежно від того, застосовуються брекети, елайнери або капи.

Як мовилося раніше, ціна вирівнювання зубів залежить від методики. Стоматологи використовують елайнери або капи, пластини, ретейнери, брекети і таке інше. Серед них особливо важливо розглянути найчастіше застосовувані.

Брекети

Найбільш популярними є брекети. На відміну від елайнерів та пластин вони допомагають вирішувати навіть найскладніші завдання незалежно від віку пацієнта. Методика має на увазі установку спеціальних замків, через які пропускається металева дуга, що змушує зуби рухатися у певному напрямку. При цьому можуть застосовуватись різні системи:

  • за методом фіксації — лінгвальні та вестибулярні;
  • за механізмом — самолігуються та лігатурні;
  • за матеріалом — металеві, керамічні, пластмасові тощо.

Важливою перевагою є те, що, наприклад, на відміну від пластин, брекети справляються з будь-якою патологією. Але в той же час для маленьких пацієнтів така система використовується рідко, тому що не до кінця сформована кісткова система легко піддається корекції і простішими конструкціями, наприклад капами.

На відміну від елайнерів та пластин брекети є незнімною системою. При встановленні на вестибулярній стороні вони помітні оточуючим. Але іноді лише вони допомагають повернути зуби у потрібне положення.

Процес корекції прикусу брекетами тривалий, у пацієнтів віком від 25 років він може тривати до трьох років. Але і після зняття замків іноді потрібна профілактика, щоб зуби не повернулися у вихідне положення. З цією метою використовуються елайнери, капи та інші ретейнери. Кожна модель має свої переваги та показання до застосування. А ось за типом фіксації вони поділяються на дві великі групи:

  • знімні — елайнери або капи для вирівнювання зубів, двощелепні пластини та апарати, що носяться протягом 6-8 годин на добу;
  • незнімні — ортодонтичні дуги, що фіксуються з внутрішньої сторони.

Капи та елайнери для корекції

Якщо положення зубів порушено не сильно, можна обійтися елайнерами або капами. Вони виготовляються індивідуально кожному за пацієнта із застосуванням нових силіконів. За рахунок елайнера також досягається рух зубів у потрібному напрямку.

Перше, що відрізняється елайнери, – це привабливий зовнішній вигляд. Крім того, слід виділити такі переваги:

  • елайнери не травмують емаль;
  • корекція із застосуванням кап протікає абсолютно безболісно;
  • при грамотному підборі матеріалу елайнер практично не помітний на зубах і не заважає під час розмови;
  • при необхідності капи для вирівнювання зубів можуть використовуватися під час відбілювання.

Можливість застосування такої конструкції, як елайнери для вирівнювання зубів, визначає ортодонт. Капи можуть використовувати як єдиний метод корекції, так і як додаток для фіксації результату. У такому разі елайнер виготовляється після зняття брекетів.

Крім елайнерів або кап і брекетів можуть застосовуватися:

  • пластини для вирівнювання зубів — являють собою конструкцію із пластику та металевої дуги;
  • вініри та люмініри — тонкі пластини, що фіксуються на видимому боці зуба.

Підібрати потрібний спосіб корекції може тільки ортодонт. Він підкаже орієнтовну ціну лікування.